Kedvemre való kérdést tett föl a KIT szerkesztője legutóbb. Milyennek tartom könyvtáram katalógusát?
Nagyon kíváncsi lennék - és nem pletykaéhségből! – arra, hogy melyik könyvtár könyvtárosa tartja „kiválónak” illetve „jónak” saját katalógusát. és mi alapján?
Van pontos mérésük (pl. a naplófáljlok rendszeres figyelése) a katalógushasználatról? És milyen körben beszélik meg ezt? Csak a feldolgozók, vagy olvasószolgálatosok is?
Egy ideje a katalógus (személynevek) rendszeres javítása közben próbáltam más katalógusok adataival egybevetni az információkat! Hát mit mondjak, érdekes volt! Ennek során vagy végén újabban már csak két könyvtári katalógus böngészője van nyitva a tálcámon - ezek igazán megbízhatók, még ha néhány tévedés ezekben is felfedezhető –, rájuk igazán adhat a katalógushasználó olvasó.
Ez csak egyetlen pont – az adatok megbízhatóságának kérdése . De ott van a klasszikus kérdés: a pontosság, a teljesség – az az érzésem, ez a két, mindig együtt említendő nagyon fontos kérdés került igazán a háttérbe a katalógusok ürügyén.
Aztán a keresés ideje… (tapasztalatom szerint ez eléggé IKR-függő).
És a mániám: a találatok megjelenítése! Vannak könyvtárak, ahol látszik, nem világosítják föl a fejlesztőket, hogy a legtöbb katalógushasználó milyen célból szeretné letölteni a találati halmazt.
Szóval nagyon sok további kérdést és meglévő problémát vet föl katalógusunk minősítésének ügye. Nem hiszem (mert látom), hogy megoldhatja ezeket a minőségbiztosítási kérdőív az olvasókhoz – sokkal mélyebb elemzést igényelne a dolog!