Fontos és megoldatlan (valóban kínos) probléma vetődött föl ma is a listán: az authority rekordok ügye, pontosabban a személynevek egységesítésének (ill. annak hiányának) esete.
KK a két közös katalógus integrációjáról szólva többször leszögezte, ahogy idén is egyik cikkében:
Megoldjuk a besorolási adatok folyamatos frissen tartását, letölthetőségét, illetve használatát katalogizálás közben, ezzel támogatva a besorolási adatok egységesítését.Ehhez viszonyítva nincs megoldva a dolog – nemcsak abban a (listás) levélíró által említett nagyon jó könyvtár nagyon jó katalógusában, hanem itt, az új Mokkában sem.
Lépten-nyomon ezt tapasztaljuk – bármilyen szerzői név eszünkbe jut, és találomra beírjuk kereséshez vagy böngészéshez.
Egy menetben például II. János Pál műveihez eljutni nem is lehet. De máséhoz sem!
A duplumok ügyéről már írtam. Azóta sem tapasztalható javulás.
Ma több dolgot is kerestem a Matarkában ( EHM-ben ). Itt is azonnal föltűnnek a duplum-rekordok, pedig a projektvezető szintén pontosan leírta annak idején a feladatot:
A projekt legnehezebb része a duplum rekordok kiszűrése. A konvertált adatok egy duplum ellenőrző folyamaton mennek át, ha már a megfelelő adatok szerepelnek az adatbázisban, vagy esetleg változás történt a forrásban, akkor egy meghatározott hierarchia sorrendet követve módosul az adatbázis, ha nem akkor új rekordként bekerülnek a közös rendszerbe.Két példa:
1.
A halál : az élet tanítója / Lukács László In: Vigilia. – 75. (2010) 11., p. 805.- EPÁ-ból
2. Élet és halál zeru zeru-ként - Albínó sorsok Kelet-Afrikában / Tarrósy István In: Afrika tanulmányok. – 3. (2009) 1., p. 56-57. – a MatarkábólA halál: az élet tanítója / Lukács László In: Vigilia. – 75. (2010) 11., Hírvilág, p. 805.- Humanusból
Élet és halál zeru zeru-ként : Albínó sorsok Kelet-Afrikában / Tarrósy István In: Afrika tanulmányok. – 3. (2009) 1., p.56-57. – a HumanusbólNo és a hiány a legfájóbb az EHM-ben!A tárgyszavak hiánya! Hányszor visszasírom az IKER jó kis tárgyszavait! A projekt indulásakor a Köztaurusz már „készen állt”.Vajon miért nem döntöttek használatáról? Miért mellőzték? Lehet, hogy ennek igazi okát szintén csak „könyvtárosi kalandokban” lehetne megtudni?
Ha már a halálnál tartunk, ide is ezzel hozok példát:
Ha „szakértői” kereséssel keresek 2009-ben megjelent „halál” tárgyszavú cikket az adatbázisban, 6 találatom van – s nincs közte például ez, ami a cím szava szerinti keresés 68 találata között szerepel (amit nyilván nem tárgyszavaztak):
A kegyes halál megítélése Magyarországon / Kiss Katalin In: Kharón. – 13. (2009) 1., p. 32
Nem könnyítjük meg egymás, akarom mondani a magunk dolgát!
Végül egy Haláltánc :