Azt írja a Facebookon valaki:
Nosza, odanyúlok XXXX c. novelláskötetéért. Az 52. oldal üres. Majd YYY-hoz. Itt az 52. oldalon csak skiccek - nincsenek mondatba rendezve. Pedig az író nagyon ügyelt minden mondatára. Éppen az előző oldalon írja a Karnevál tervéhez:Nemzetközi Könyvhét van. A szabály a következő: fogd a hozzád legközelebb eső könyvet, nyisd ki az 52. oldalon, és másold ide az 5. mondatot. Ne említsd a könyv címét. Másold be az állapotodba
a szabályt.
"Mondatok megrajzolása. Minden mondat zenei és képzőművészeti rajz. Az írásra figyelemmel kell lenni. Nem elnyelni a betűket vagyis a hangokat. Nem elhamarkodás..."A harmadik könyvnek leírom címét is, a játékba a harmadik már úgysem számít bele: Id. Szinnyei József emlékezete.
S mi van az 52. oldalon? Szinnyei József egy sajtótörténeti írása: "A legelső, Magyarországot illető hírlap". (Sorsszerű?)
5. mondat: "Előfizetés sehol sincs jelezve, valamint az akkori szokás szerint a szerkesztő és a cikkíró sincs megnevezve, azonban, hogy a lap számonként küldetett szét, az kétségtelen, valamint az sem szenvedett kétséget, hogy a háború bevégeztével, 1718. január 5-én a lap meg is szűnt."S csak most tűnik fel, hogy keresem az ötödiket, milyen hosszú mondatai vannak Szinnyeinek: a másfél oldalon mindössze 13!
Előre s hátralapozok: általában hosszú mondatokban fogalmaz.
Vajon mi értelme lehet ennek a játéknak azon kívül, hogy most egy-két dologra rácsodálkozunk?